O NasOfertaAtrakcjeGaleriaDojazdKontakt
Będąc u nas - warto zwiedzić:

    Karłów - wieś położona w centrum Gór Stołowych, u stóp Szczelińca Wielkiego. Swój początek osada wiąże z powołaniem tu, z inicjatywy Karola VI w 1730 r. leśnictwa, któremu nadano miano Carlsberg. Już w XIX w. Karłów stał się znaczącym ośrodkiem turystycznym dzięki inicjatywie Franciszka Pabla, który przystosował Szczeliniec do zwiedzania. W uznaniu jego zasług w 1813 r. mianowano go królewskim przewodnikiem. Po zbudowaniu Szosy Stu Zakrętów z Radkowa do Kudowy, Karłów stał się centrum ruchu turystycznego w rejonie Gór Stołowych. Jako jedyne w Polsce góry o charakterze płytowym, w skutek swego unikatowego krajobrazu są jednym z najatrakcyjniejszych regionów kraju.

    Niewątpliwą atrakcją krajoznawczą jest malowniczy labirynt skalny "Błędne Skały", powstały w wyniku procesów wietrzeniowych i erozyjnych. Występują tu formy skalnych stołów, baszt, grzybów, tuneli, itp., pomiędzy nimi prowadzą ścieżki. Najatrakcyjniejszym i najbardziej odwiedzanym przez turystów miejscem jest najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Można go zwiedzać wyłącznie wzdłuż specjalnie urządzonej trasy. Na tym terenie został utworzony w 1993 roku Park Narodowy Gór Stołowych. Jest on ósmym górskim i dziewiętnastym parkiem narodowym w Polsce.


Park Narodowy Gór Stołowych


Duszniki Zdrój - rynek miasta

    Duszniki Zdrój - miasto i uzdrowisko położone w Obniżeniu Dusznickim nad rzeką Bystrzycą Dusznicką - 5 km od Łężyc. Miasto powstało na prastarym szlaku z Kotliny Kłodzkiej, przez Piekielną Dolinę, do Kudowy i dalej do Pragi. Stąd wzięła się nazwa traktu "polska droga".W 1826 roku przebywał tu na 6 tygodniowej kuracji Fryderyk Chopin. Swój pobyt upamiętnił dwoma koncertami dobroczynnymi. Z tej racji odbywają się tu coroczne (od 1946 r.) Festiwale Chopinowskie.

    Wyjątkową atrakcją Dusznik Zdrój jest Muzeum Papiernictwa mieszczące się w zabytkowym młynie papierniczym z 1605 roku. Dokumentuje się historię produkcji papieru. Jest to jedyne w kraju Muzeum Papiernictwa, gdzie nadal prowadzona jest ręczna produkcja papieru czerpanego.

    Od maja do września  odbywają się pokazy w soboty i niedziele oraz w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego od 1.V do 31.X po zapadnięciu zmierzchu.
 

    Niedaleko Dusznik znajduje się centrum sportów zimowych - Zieleniec - największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej (jeden z większych w Sudetach). Jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organiźmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilośc opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży blisko 150 dni. Zieleniec oferuje 20 wyciągów. Dla lubiących nocne jazdy przygotowanych jest 8 oświetlonych stoków. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Dla snowboarderów niedawno otwarto SnowPark. Trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość przejechnia z jednego końca Zieleńca na drugi i z powrotem.


Zdjęcie z serwisu www.zieleniec.pl


Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju

    Kudowa Zdrój - piękne uzdrowisko specjalizujące się w kardiologii. Przyciąga turystów bliskością Gór Stołowych oraz przejściem granicznym do Czech przy międzynarodowej trasie E-67. Miasto posiada piękny Park Zdrojowy z wieloma ciekawostkami dendrologicznymi i Pijalnię Wód Mineralnych z salą koncertową. Dodatkiem do tego są piękne krajobrazy i ścieżki spacerowe, rowerowe oraz klimat, który "Koi nerwy i leczy serce".

    Znajduje się tu kilka bardzo ciekawych i licznie odwiedzanych zabytków. Wśród nich jedyna w kraju Kaplica Czaszek z 1776 roku, stworzona przez miejscowego proboszcza, który zebrał z okolicy kości i czaszki żołnierzy poległych podczas wojny trzydziestoletniej, wojen śląskich i ofiar cholery.

W domu przy ulicy Kościuszki 101 mieści się oryginalna, drewniana, ruchoma szopka z początku XX wieku, składająca się z 250 figurek.


    Nieopodal Kudowy Zdrój - w Pstrążnej zachował się zespół pięknych, starych domów mieszkalnych i mieszkalno - gospodarczych, wchodzących w skład skansenu - Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Pstrążnej. Od kilku lat gromadzone są tutaj zabytki budownictwa wiejskiego. Tradycyjnie organizuje się tu też Święto Chleba, pokazy wyrobu masła i podobne atrakcje.


Pstrążna - skansen

 


Ruchoma szopka - Wambierzyce

 

    Inną atrakcją są Wambierzyce - duża wieś u podnóża Gór Stołowych. Charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu są liczne kaplice, stacje kalwaryjne, krzyże i figury przydrożne wzniesione na okolicznych wzgórzach i przy drogach. Kalwaria Wambierzycka jest największą w kraju i jedną z największych w Europie. W centrum wsi znajduje się kościół Nawiedzenia NMP. Do kościoła prowadzą monumentalne, szerokie, kamienne schody. Miejsce to nazywane jest "Kłodzką Jerozolimą". Można tu również zwiedzić skansen i mini - zoo prowadzone prze sołtysa wsi.
    Góry Sowie to rejon atrakcyjny dla wszystkich, zarówno dla tych, którym potrzebna jest samotność (enklawa ciszy i spokoju), jak i dla zainteresowanych ciekawymi miejscami w okolicy. A jest ich wiele.
Najważniejszym jest najwyższy szczyt Gór Sowich - Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), łatwy do zdobycia ze wszystkich stron i dla wszystkich. Wielka Sowa jest wybitnym punktem widokowym. Roztacza się z niej jedna z najpiękniejszych i najrozleglejszych panoram górskich, obejmująca praktycznie całe Sudety, ogromną część Przedgórza i spore fragmenty Niziny Śląskiej.
  Kompleks Osówka (tajemnicze podziemne miasto) znajduje się na południowym i wschodnim zboczu góry Osówka w gminie Głuszyca. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w ramach programu Riese. Podziemna część składa się z trzech sztolni leżących na różnych wysokościach. Wloty dwóch sztolni oddalone są od siebie o 170 m. Całość jest jednym wielkim wyrobiskiem połączonym ze sobą systemem wyrobisk chodnikowych i komorowych. Długość (zinwentaryzowanych) podziemnych wyrobisk tego kompleksu wynosi 1700 m. Głównymi budowlami naziemnego kompleksu są "Kasyno" i "Siłownia". W rejonie gminy Głuszyca w powiecie wałbrzyskim budowano jednocześnie 7 kompleksów: Osówka, Rzeczka, Włodarz, Soboń, Sokolec, Jugowice Górne i Książ.
 


Wieża widokowa - Góry Sowie


Wodospad Wilczki - Międzygórze

    Międzygórze - Wodospad Wilczki : największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, najwyższy w Sudetach. Na wysokości około 570 m Wilczka spada 27 m wys. kaskadą. Ogród Bajek : został założony przez niemieckiego leśnika. Wieloma postaciami, wyciętymi z korzeni i konarów drzew, zainscenizowane zostały legendy i baśnie, związane przede wszystkim z Sudetami i ich królem Duchem Liczyrzepą. Kościółek MB Śnieżnej na Marii Śnieżnej: w ładnie utrzymanym wnętrzu można m.in. obejrzeć ruchomą szopkę.
    KLETNO - Jaskinia Niedźwiedzia - największa i najpiękniejsza jaskinia sudecka, szósta w kraju pod względem długości korytarzy. Występuje tu większość znanych form naciekowych, takich jak : stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, heliktyty, kolumny, draperie, kaskady.


Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

    ZŁOTY STOK - miasto na pograniczu Gór Złotych i Przedgórza Paczkowskiego, przy granicy polsko-czeskiej. Dawna średniowieczna osada powstała dzięki górnictwu złota, miano miasta zyskała już przed 1334 r. Po zaprzestaniu eksploatacji złota w końcu XVII w. Rozpoczęto wydobywanie arsenu ( do 1961 roku). Pozostałością po dawnych kopalniach jest tzw. Sztolnia Książęca z XV w.. Obecnie udostępniona dla zwiedzających jest 500 metrowa sztolnia "Gertruda" - wejście w pobliskim Złotym Jarze. Muzeum górnictwa z zabytkowymi urządzeniami oraz ikonografią itd.. Ze względu na malownicze położenie Złoty Stok jest doskonałym punktem wyjściowym wycieczek w Góry Złote. Godna uwagi jest też górska szosa, prowadząca w kierunku Lądka Zdroju, o dużych walorach widokowych. Niedaleko Złotego Stoku są też wyciągi narciarskie.

 
   SZCZYTNA
, to miasto położone w malowniczym krajobrazie Obniżenia Dusznickiego między Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, nad Bystrzycą Dusznicką.

Od wschodu góruje nad miastem Szczytnik (589 m n.p.m.) z neogotyckim zamkiem zbudowanym w XIX wieku na wzór średniowiecznych zamków obronnych i znajdującą się opodal niego kamienną drogą krzyżową. Obecnie mieści się tutaj ośrodek lecznictwa zamkniętego, a turystom udostępniona jest tylko kaplica pałacowa. Ze wzgórza roztacza się wspaniała panorama gór i miasta.


zdj. z serwisu www.szczytna.plCopyright O.W. U Anny - 2010 -